Standard jakości AH Hardt sp.j.
Firma AH Hardt sp.j. systematycznie bada odporność korozyjną produkowanych detali. Badanie szybkości korozji elementów instalacji odgromowej było wykonane w komorze solnej w obojętnej mgle solnej wg. PN-76 H-04603 i PN-EN 60068-2-11.
Próbę przeprowadzono do wystąpienia korozji czerwonej. W protokołach odnotowano czas do wystąpienia białej korozji, czas postępującej białej korozji (określa % powierzchni detalu) aż do wystąpienia korozji czerwonej – na tym próbę zakończono.
Korozja biała- utlenienie wierzchniej warstwy dyskwalifikuje detal jeżeli wystąpi wcześniej niż 66 godz. (Norma 62305).
Na początku 2009 roku wysłaliśmy do laboratorium galwanicznego nasze typowe elementy, oraz elementy z innym uszczelnieniem i detale wg zmienionej technologii cynkowania i uszczelniania powłoki. Wyniki badań zamieszczamy poniżej. Za każdym razem dla wszystkich elementów otrzymywaliśmy trwałość powyżej 500h do wystąpienia korozji czerwonej, natomiast dla innego rodzaju uszczelnienia ponad 600h,
do prawie 900h dla zmienionej technologii cynkowania i uszczelnienia. Trzeba nadmienić, że śruby i nakrętki cynkujemy sami , gdyż dostępne na rynku są bardzo kiepskiej jakości. Postanowiliśmy też sprawdzić detale produkowane przez konkurencję. Wynik 48h do wystąpienia korozji czerwonej uzyskany na detalach konkurencji mówi sam za siebie. Trwałość naszych detali to ponad 500 h. Pozwoliła ona na wprowadzenie 3 i 5 letniej gwarancji antykorozyjnej na produkowane przez nas wyroby, cynkowane w naszej galwanizerni.
Pół roku później postanowiliśmy powtórzyć badania wykorzystując więcej detali wykonanych przez różnych producentów. Zakupiliśmy podobne detale u czterech producentów polskich i jednego niemieckiego. Do badań dołączyliśmy też nasze standardowe elementy.
Dla dwóch firm polskich trwałość detali do wystąpienia czerwonej korozji nie przekroczyła 48 h, dla trzeciej 72h a czwarta miała najlepszy wynik 144 h. Badane w tym samym czasie nasze elementy wytrzymały ponownie ponad 500h.
Pomiar grubości warstwy cynku u konkurencji wskazuje na cynkowanie w kąpielach lekko kwaśnych. Kąpiele te dają duży rozrzut grubości powłoki cynku. Stąd wyniki grubości od 3 do 11µm, czy 5 do 11µm. Taki duży rozrzut grubości powoduje, że detal koroduje prawie natychmiast w miejscu gdzie powłoka jest zbyt cienka. Producent oszczędza też na uszczelnianiu powłoki. Stąd tak słabe wyniki.