Montaż instalacji odgromowej nie wszędzie przebiega tak samo. Zwłaszcza w przypadku materiałów wrażliwych wymaga odpowiedniego podejścia i zastosowania dedykowanych elementów, które odpowiednio zabezpieczą zarówno piorunochron, jak i mienie oraz jego użytkowników. Sprawdź, o czym pamiętać, montując odgromówkę na dachu z papą.
Dach z papy a montaż instalacji odgromowej
Papa jest materiałem łatwopalnym na bazie masy bitumicznej. Wysoka temperatura pojawiająca w przypadku uderzenia w budynek pioruna może spowodować zapłon lub poważne uszkodzenia materiału. Montaż piorunochronu na dachu z papą wymaga nie tylko szczególnej uwagi i fachowego projektu, ale i regularnej konserwacji zapewniającej systemowi skuteczność i minimalizującej ryzyko wystąpienia pożarów czy uszkodzeń w konstrukcji dachu. Niewłaściwie zabezpieczone punkty montażowe grożą pojawieniem się przecieków i skróceniem żywotności pokrycia, nie mówiąc już o innych fatalnych skutkach stwarzających realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia.
W przypadku dachów pokrytych papą szczególnej uwagi wymagają zwody poziome niskie tworzące tzw. siatkę. Układając je, należy zadbać o zachowanie odstępów izolacyjnych, uniemożliwiających taki kontakt z łatwopalną masą bitumu, który spowodowałby jej podgrzanie i uszkodzenie lub – co gorsza – zapłon.
Montaż instalacji odgromowej na dachu z papy – najważniejsze zasady
W przypadku pokryć o mniejszej powierzchni siatkę można utworzyć tradycyjną metodą naprężeń (metoda naciągowa). Wykorzystuje się w niej uchwyty naciągowe oraz kotwy, prowadząc za ich pomocą przewody odgromowe. W przypadku dachów o większej powierzchni wymagane jest zastosowanie metody standardowej układania siatki, wykorzystującej uchwyty odgromowe czy wsporniki. Sposób montażu tych komponentów wymaga szczególnej uwagi, ponieważ jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności całego systemu. W przypadku pokryć z papy dedykowanymi produktami są m.in.: uchwyty szczytowe, uchwyt kątowy, uchwyty betonowe w tworzywie, słupek niski na drut czy uchwyty proste.
Niezależnie od metody mocowania należy zachować około 1-metrowe odstępy między wspornikami albo uchwytami. Mocując wsporniki, można użyć wkrętów, nitów lub kołków rozporowych dołączonych do zestawu. Uchwyty należy przytwierdzić bezpośrednio do płaskiej powierzchni dachu, montując na nich drut odgromowy za pomocą zacisku.
Alternatywnie istnieje możliwość wykorzystania do montażu pasków wyciętych z materiału, którym pokryty jest dach. Elementy powinny mieć odpowiednią długość i szerokość, aby umożliwić stabilne zamocowanie wspornika do podłoża. Najczęściej zgrzewa się je z powierzchnią pokrycia, lepikuje z użyciem papy albo przytwierdza specjalnym klejem.
Warto pamiętać, że uchwyty i wsporniki powinny być wytrzymałe i posiadać najwyższą klasę ochrony antykorozyjnej. Nasza firma jako jedyna w Polsce dysponuje własną cynkownią elektrolityczną, a oferowane przez nas produkty są certyfikowane, przetestowane i posiadają najwyższą klasę ochrony przed rdzewieniem. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu specjalnego procesu cynkowania stali i uszczelniania powłoki polimerem. Poszczególne, dostępne w naszym sklepie internetowym komponenty cechują się także ponadprzeciętną wytrzymałością oraz odpornością na agresywne warunki zewnętrzne.
Jeśli szukasz solidnych elementów montażowych do instalacji odgromowej na dachu z papy, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą, a w razie pytań – skontaktuj się z nami! Jesteśmy najbardziej doświadczonym producentem i dostawcą systemów odgromowych w Polsce, ponieważ działamy na rodzimym rynku nieprzerwanie od blisko 40 lat.