Piorunochron to potoczna nazwa systemu ochrony odgromowej, którego podstawową funkcją jest zapobieganie konsekwencjom wyładowań atmosferycznych. Czy zgodnie z polskim prawem w instalację odgromową powinien być wyposażony każdy budynek? Wyjaśnienie tej kwestii zawarliśmy w niniejszym wpisie.
Piorunochron obowiązkowy dla każdego budynku?
Tak, posiadanie piorunochronu jest obowiązkowe w przypadku wszystkich budynków.
Obowiązek wyposażenia budynków w instalację odgromową wynika z przepisów polskiego prawa budowlanego. Przepisy związane z wykonaniem „odgromówki” są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. ws. warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie.
Podstawowym dokumentem regulującym kwestie takiej protekcji jest obszerna, 4-częściowa norma PN-EN 62305 „Ochrona odgromowa”
W przypadku obiektów nowo budowanych piorunochron powinien zostać zaplanowany jeszcze na etapie projektowania. W przypadku budynków istniejących powinny one, po pierwsze, posiadać taki system, po drugie – jego skuteczność należy regularnie monitorować, a piorunochron modernizować w razie potrzeby.
Czy istnieją wyjątki od obowiązkowego piorunochronu?
Obowiązek posiadania systemu odgromowego wynika każdorazowo z analizy ryzyka strat (R) wykonanej na podstawie wytycznych zawartych w PN-EN 62305-2. Na podstawie ryzyka strat, ale i takich zmiennych jak np. lokalizacja, konstrukcja, powierzchnia czy wyposażenie obiektu, wykwalifikowany specjalista przypisuje budynkowi 1 z 4 grup ryzyka, na podstawie której zapewnia się wymagany poziom protekcji.
Mówiąc czysto teoretycznie, instalacja odgromowa nie byłaby zatem wymagana w budynkach o obliczonym ryzyku mniejszym niż dopuszczalne. W praktyce taka sytuacja w zasadzie nie występuje. Dlatego piorunochron należy montować w każdym obiekcie, a w niektórych zdecydowanie zwiększyć stopień ochrony budynku, np. ze względu na wyższe zagrożenie pożarem lub narażenie na bezpośrednie uderzenie pioruna.
Co grozi za brak piorunochronu w budynku?
Niestety, mimo obowiązku posiadania instalacji odgromowej w każdym obiekcie, w Polsce wciąż istnieją budynku niewyposażone w taki system lub też takie, w którym okazuje się on nieefektywny. Warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą brak „odgromówki”. Tym bardziej że dotyczą nie tylko właściciela, ale i osób postronnych. Mogą być to np.:
- Narażenie utraty zdrowia i życia – domowników/użytkowników obiektu, ale i sąsiadów.
- Straty materialne – zniszczenia mienia, do których dochodzą koszty naprawy, a także koszty leczenia w przypadku, gdy ucierpią ludzie.
- Podstawa to braku wypłaty ubezpieczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
- Konsekwencje prawne – choć w Polsce przepisy nie określają bezpośrednio kar finansowych za brak instalacji piorunochronu w budynku, to warto zdawać sobie sprawę, że za ewentualne szkody spowodowane brakiem (efektywnej) instalacji odgromowej może grozić odpowiedzialność cywilna, w tym kary pieniężne na pokrycie skutków zniszczeń.
Już same straty materialne spowodowane przez uderzenie pioruna w budynek nawet kilkunastokrotnie przewyższają koszt wykonania odgromówki. Nie mówiąc już o skutkach poważniejszych. Dlatego warto zainwestować w wysoce bezpieczny i efektywny system wykonany przez fachowców oraz złożony z wysokiej klasy komponentów zapewniających odpowiednią protekcję. Wszystko to znajdziesz w AH Hardt.