Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdyby w Twój dom uderzył piorun? Większość z nas w ogóle o tym nie myśli lub bierze pod uwagę takie zagrożenie tylko wówczas, gdy nad głową szaleje burza. Te zaś w ostatnich latach są coraz częstsze i coraz intensywniejsze. Czy w związku z tym warto, a może wręcz trzeba posiadać instalację odgromową w budynku?
Instalacja odgromowa – czy warto, a może trzeba mieć piorunochron?
Tak – instalacja odrgomowa (LPS) jest niezbędna w każdym budynku. Wskazuje to jasno polskie prawo budowlane, a konkretnie – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. ws. warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Podstawowym dokumentem regulującym kwestie projektowania oraz wykonania systemu LPS jest natomiast rozbudowana norma PN-EN 62305 „Ochrona odgromowa” zaktualizowana w 2011 roku i wydana w 4 częściach.
Wyposażenie budynku w LPS jest ważne nie tylko w kontekście przepisów, ale przede wszystkim w kontekście realnego zabezpieczenia obiektu oraz jego użytkowników przed skutkami wyładowań atmosferycznych, w tym bezpośredniego uderzenia pioruna. Wysokiej jakości instalacja odgromowa stanowi zarówno środek techniczny, jak i prawne zabezpieczenie pozwalające inwestorowi chronić się przed konsekwencjami ewentualnych zniszczeń. Skutki tych ostatnich mogą być katastrofalne.
Dlaczego instalacja odgromowa jest niezbędna?
Natężenie prądu piorunowego może wynosić nawet setki kiloamperów, co oznacza, że jego uderzenie jest w stanie w jednej chwili wzniecić pożar, rozlegle uszkodzić budynek i zniszczyć kosztowne urządzenia wskutek oddziaływania przepięć i piorunowego pola elektromagnetycznego (LEMP). Na bezpośrednie wyładowania narażone są zwłaszcza wysokie budynki na odsłoniętym terenie, których piorun „szuka” jako pierwszych na drodze do rozproszenia nadmiaru energii. Konsekwencje związane z jego uderzeniem mogą być naprawdę dotkliwe, a do trzech podstawowych należą:
- Straty finansowe wynikające z kosztów napraw, odbudowy lub utraty sprzętu w budynku.
- Brak wypłaty odszkodowania przez TU, jeśli ubezpieczony budynek nie był wyposażony w LPS – wiele firm ubezpieczeniowych wymaga od swoich klientów instalacji LPS, traktując ją jako warunek ochrony polisy
- Utrata zdrowia, a nawet życia użytkowników obiektu.
Zainstalowanie systemu odgromowego to zatem nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim zabezpieczenie inwestycji na wypadek niespodziewanych zdarzeń atmosferycznych.
Instalacja odgromowa: czy warto zainwestować i zlecić jej wykonanie?
Instalacja odgromowa to inwestycja, która wymaga nie tylko odpowiedniego projektu, ale też doboru wysokiej klasy komponentów, które będą w stanie skutecznie chronić budynek przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jej wykonanie należy każdorazowo zlecić specjalistom, którzy zadbają o optymalny dobór elementów, takich jak przewody odgromowe, złącza, uchwyty odgromowe, uziomy i elementy do uziemienia, maszty odgromowe itp., a także precyzyjnie przeanalizują specyfikę budynku, uwzględniając lokalizację oraz rodzaj konstrukcji. Nie bez znaczenia jest także wykorzystanie wysokiej klasy komponentów, których właściwości zagwarantują maksymalny poziom ochrony odgromowej. Znajdziesz je i wygodnie zamówisz w sklepie internetowym AH Hardt.
Potrzebujesz konsultacji w zakresie wykonania LPS lub doboru elementów? Zapraszamy do kontaktu.