Zgodnie z polskim prawem budowlanym w instalację odgromową powinien być wyposażony każdy budynek. W niniejszym wpisie podpowiadamy, komu należy powierzyć wykonanie takiego systemu i jak powinno ono przebiegać.
Kto powinien wykonać instalację odgromową? Przepisy
Niektórzy inwestorzy wciąż mają wątpliwości dotyczące tego, komu należy powierzyć wykonanie systemu ochrony przeciw piorunami. Czy może to być elektryk, dekarz, a może taki układ da się zamontować samodzielnie? Wątpliwości w tej sferze okazują się rozwiewać wskazania zawarte w normie PN-EN 62305 „Ochrona przed piorunami”, czyli podstawowym dokumencie związanym z wykonywaniem instalacji odgromowych w Polsce.
Zgodnie z normą taki układ może wykonać wyłącznie odpowiednio wykwalifikowany specjalista – projektant albo wykonawca urządzeń piorunochronnych (LPS), np. architekt lub inżynier budowlany dysponujący ekspercką wiedzą i doświadczeniem w zakresie ochrony odgromowej. Norma wskazuje, że taki fachowiec powinien przede wszystkim:
- umieć ocenić mechaniczne oraz elektryczne skutki wyładowań atmosferycznych,
- dobrze znać ogólne zasady kompatybilności elektromagnetycznej (EMC),
- potrafić oszacować skutki korozji i na ich podstawie zdecydować, czy istnieje w tej kwestii konieczność zasięgnięcia pomocy eksperta,
- wykazywać się kompleksową znajomością obowiązujących norm i przepisów związanych z systemami ochrony przed piorunami,
- być wyszkolony w zakresie prawidłowego wykonawstwa elementów urządzenia piorunochronnego, zgodnego z normą PN-EN 62305-3 oraz krajowych przepisów prawa budowlanego.
Do czego jest zobligowany wykonawca systemu odgromowego?
Obowiązkiem każdego projektanta oraz wykonawcy instalacji odgromowej jest zebranie wszystkich niezbędnych informacji istotnych z perspektywy zagrożenia wyładowaniami atmosferycznymi. Dlatego proces wykonania systemu zaczyna się zawsze od rzetelnej analizy ryzyka (R), wykonywanej zgodnie z wytycznymi zawartymi w PN-EN 62305-2. To na jej podstawie specjalista dokonuje kwalifikacji budynku do jednej z czterech grup ryzyka. Analityk jest zobligowany do zapoznania się z danymi dotyczącymi konstrukcji, wyposażenia i lokalizacji obiektu, jego przeznaczenia, ilości domowników czy sąsiedztwa względem innych budynków. Na podstawie takich danych określa stopień ochrony oraz klasy ochrony odgromowej.
Metody wyliczania wskaźnika zagrożenia piorunowego wiążą się z wykonaniem skomplikowanych pomiarów i obliczeń. Zaleca się, by nie przeprowadzać ich samemu, ale powierzyć to zadanie specjaliście. Należy pamiętać, że precyzyjne wyniki oraz wnikliwa analiza są fundamentem wykonania skutecznego systemu zapewniającego obiektowi i jego użytkownikom maksymalną protekcję przed skutkami wyładowań atmosferycznych.
Na podstawie dokonanej oceny ryzyka porażenia oraz wytycznych zawartych w normie PN-EN 62305-3 specjalista dobiera klasę instalacji oraz rodzaj materiałów – ich parametry, kształty, właściwości czy minimalne wartości przekrojów poprzecznych. Określa również, jak układane będą zwody dla poszczególnych rodzajów pokryć dachowych, a także wyznacza elementy konstrukcyjne obiektu, które mogą posłużyć jako naturalna instalacja odgromowa (np. elementy zbrojenia). Na podstawie PN-EN 62305-3 fachowiec określa również sposoby i rodzaje eksploatacji systemu oraz metody regularnej kontroli poszczególnych jego komponentów.
Jeśli szukasz wysokiej klasy materiałów do systemu odgromowego lub potrzebna Ci pomoc doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie – możemy Ci pomóc! W naszym sklepie internetowym znajdziesz m.in. przewody odgromowe, uziomy i elementy do uziemienia, złącza, uchwyty odgromowe i wiele innych.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!