Instalacja odgromowa – odgromienie domu w praktyce
Odgromienie domu to potocznie wyposażenie go w instalację odgromową. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona obiektu przed wyładowaniami atmosferycznymi (bezpośrednie lub pośrednie uderzenie pioruna). Z artykułu dowiesz się, na czym polega działanie takiej instalacji oraz kiedy i jak trzeba ją wykonać.
Odgromienie domu – co to takiego?
Instalacja odgromowa to sieć połączonych ze sobą przewodów (zwody pionowe, poziome, przewody doprowadzające i uziomy), montowanych na zewnątrz i bezpiecznie odprowadzających nadmiar energii elektrycznej do gruntu, by chronić użytkowników obiektu, znajdujące się w nim sprzęty elektryczne oraz instalacje.
Kiedy wykonać instalację odgromową – odgromienie domu?
System odgromowy to niezbędny element każdego obiektu narażonego na działanie wyładowań atmosferycznych. Potrzebę jego wykonania określa się na podstawie oceny ryzyka zagrożenia piorunowego. Każdorazowo dokonuje go wykwalifikowany specjalista, nadając obiektowi właściwy stopień ochrony (od I do IV).Odgromienie domu jest obowiązkowe w przypadku wszystkich budynków i uwzględnia się je już na etapie wczesnego projektowania.
Jak działa instalacja odgromowa w domu?
Jak wspomnieliśmy, odgromienie domu polega na stworzeniu bezpiecznego połączenia, które odprowadzi do gruntu nadmiar ładunków elektrycznych powstałych w wyniku wyładowania atmosferycznego. Jak przebiega ono w budynku mieszkalnym?
Załóżmy, że w obiekt bezpośrednio uderza piorun. Odgromienie domu działa wówczas następująco:
- Zwód pionowy w postaci masztu przechwytuje potężny ładunek elektryczny.
- Energia zostaje równomiernie rozprowadzona na zwody poziome rozmieszczone na dachu i (wraz ze zwodem pionowy) tworzące tzw. siatkę zwodów.
- Ładunek elektryczny wędruje od zwodów poziomych do przewodów odprowadzających połączonych z uziomami (przewodami uziemiającymi) zamocowanymi w wilgotnym gruncie.
- Uziom oddaje energię elektryczną ziemi, gdzie zostaje ona rozproszona.
Taki uproszczony proces działania odgromienia zapobiega skutkom porażeń, uszkodzeniom sprzętu, pożarom czy wybuchom. Instalację można w przyszłości modyfikować i dostosowywać w zależności od potrzeb budynku lub wymogów prawnych. Można ją również zainstalować w starszych, już istniejących budynkach, choć należy pamiętać, iż może to wymagać ingerencji zarówno w ich strukturę, jak i otoczenie.
Jak wykonać odgromienie domu?
Aby instalacja odgromowa działała sprawnie, wymagane są wcześniejsze analizy, odpowiedni dobór komponentów, ich właściwy montaż, obliczenia oraz pomiary i testy umożliwiające optymalizację systemu. Wiele z nich jest nie tylko skomplikowanych, ale i niebezpiecznych, ponieważ grozi np. porażeniem. Ponadto każda instalacja odgromowa powinna być zgodna z wymogami prawa budowlanego oraz normy PN-EN 62305:2011.To dlatego jej zaprojektowanie, montaż i optymalizację warto zlecić specjalistom, np. nam.
AH Hardt to najbardziej doświadczony producent instalacji odgromowych w Polsce. Oferujemy profesjonalny projekt, dobór elementów oraz montaż systemów ochronnych. Jeśli szukasz w tym zakresie doświadczonego partnera, który zapewni Ci wysokiej klasy wyposażenie i doradztwo, to skontaktuj się z nami już teraz i zapoznaj z ofertą naszego sklepu!