Instalacja odgromowa – przepisy i normy, które trzeba znać
Instalacje odgromowe są niezbędnym elementem zabezpieczenia budynków przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Istnieją określone przepisy regulujące wymagania dotyczące tych systemów w Polsce. Dotyczą one zarówno komponentów, jakie musi posiadać taka instalacja, jak i oceny ryzyka, na podstawie której decyduje się o tym, czy obiekt musi posiadać ochronę
Instalacja odgromowa – przepisy, normy i wymagania w Polsce
Podstawowym dokumentem regulującym kwestie związana z ochroną przed piorunami jest Norma PN-EN 62305 „Ochrona odgromowa”. Składa się on z 4 części, skrupulatnie opisujących zasady projektowania, montażu i konserwacji systemów odgromowych:
- Cz. I (PN-EN 62305-1) – dotyczy ogólnych zasad i jest wprowadzeniem do pozostałych części.
- Cz. II (PN-EN 62305-2) – koncentruje się na zarządzaniu ryzykiem i ocenie, czy dany obiekt wymaga montażu systemu ochrony odgromowej.
- Cz. III (PN-EN 62305-3) – zawiera informacje dotyczące ochrony fizycznej budynków i osób.
- Cz. IV (PN-EN 62305-4) – skupiona jest na ochronie systemów elektrycznych i elektronicznych wewnątrz obiektów.
Przepisy dotyczące instalacji odgromowych w Polsce zawarto także w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz normach polskiego prawa budowlanego: PN-IEC 60364-4-443, PN-IEC 60364-5-534.
zakresie, skorzystaj z oferty AH Hardt!
Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa w każdym budynku?
Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem budowlanym w Polsce w instalację odgromową musi być wyposażony każdy budynek posiadający instalację elektryczną oraz użytkowany przez ludzi. Niestety w naszym kraju wciąż wiele nieruchomości – zwłaszcza starszych – nie jest odpowiednio zabezpieczonych przed wyładowaniami atmosferycznymi, co grozi poważnymi konsekwencjami, od finansowych po awarie bezpośrednio narażające zdrowie i życie użytkowników. Warto pamiętać, że straty materialne wywołane uderzeniami pioruna znacząco przewyższają koszt montażu instalacji odgromowej. Upoważniają też firmy ubezpieczeniowe do odmowy wypłaty odszkodowania.
Obowiązek posiadania instalacji odgromowej wynika z analizy ryzyka strat (R) przeprowadzanej na podstawie PN-EN 62305-2. Powinna ona uwzględniać takie czynniki jak: lokalizacja, przeznaczenie, konstrukcja oraz otoczenie budynku. Potrzeba montażu systemu odgromowego uzależniona jest ponadto od dwóch zmiennych:
- spodziewanej częstotliwości bezpośrednich wyładowań trafiających w obiekt (Nd);
- średniej rocznej częstotliwości potencjalnych wyładowań mogących trafić w budynek (Nc).
Zakłada się, że instalacja odgromowa jest potrzebna, jeśli Nd > Nc, czyli gdy ryzyko uderzenia pioruna w budynek jest większe, niż średnia roczna liczba wyładowań atmosferycznych w okolicach obiektu. Ryzyko wyliczone na podstawie Normy PN-EN 62305 dotyczy nie tylko uszkodzeń samego budynku, ale i wystąpienia awarii, pożaru lub innego niebezpieczeństwa dla ludzi. Wyróżnia się 4 grupy takiego ryzyka:
- R1: ryzyko utraty życia lub poważnych obrażeń,
- R2: ryzyko zakłócenia działania usług publicznych,
- R3: ryzyko utraty dziedzictwa kulturowego,
- R4: ryzyko strat materialnych.
Decyzję o zakwalifikowaniu obiektu do ochrony odgromowej podejmuje specjalista, przypisując mu odpowiedni poziom protekcji, tzw. klasę ochrony. Różne poziomy odpowiadają różnym klasom instalacji odgromowych. Klasy różnią się skutecznością mierzoną całkowitym ładunkiem wyładowania, jaki instalacja jest w stanie obsłużyć. Ta skuteczność jest wyrażana w kulombach (C) i tak I poziom ochrony odpowiada 300 C, II – 225 C, a III i IV – 150 C.
Podsumowanie
Obszerność przepisów i norm prawnych związanych z projektowaniem, montażem i optymalizacją pracy instalacji odgromowej sprawiają, że wykonaniem systemu powinny zajmować się wyłącznie osoby wykwalifikowane, wyposażone w specjalistyczną wiedzę i doświadczenie poparte certyfikatami. Nie warto przy tym decydować się na rozwiązania „po kosztach”, tzn. korzystać z najtańszych komponentów czy usług osób, których kompetencji nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Tylko w ten sposób można stworzyć bezpieczną i zgodną z obowiązującymi przepisami instalację odgromową. Jeśli szukasz profesjonalnych usług i produktów w tym zakresie, skorzystaj z oferty AH Hardt!