Jak powstają pioruny i jak się przed nimi chronić?
Pioruny to zjawisko, które fascynują ludzi od wieków, a powstające w ich efekcie błyskawice są jednym z najbardziej widowiskowych elementów burzy. W tym artykule dowiesz się:
- Jak powstają pioruny.
- W jaki sposób się przed nimi chronić.
- Dlaczego warto zabezpieczyć siebie i swój dom przed uderzeniem pioruna.
Jak powstają pioruny?
Piorun to bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze, które zwykle towarzyszy burzom. Pokłosiem piorunów są:
- błyskawice, czyli zjawisko świetlne wyprodukowane przez to wyładowanie,
- grzmoty lub gromy dźwiękowe.
Pioruny powstają wewnątrz chmury burzowej, gdzie wieje silny wiatr mieszający ze sobą krople wody i drobinki lodu. Cząstki te mocno o siebie trą, powodując elektryzowanie się chmury. W końcu różnica potencjałów między chmurą a ziemią staje się tak duża, że dochodzi do wyładowania elektrostatycznego.
Takie wyładowania mogą być również skutkiem tarcia między drobinami pyłu podczas burz pyłowych albo w wyniku oddziaływania popiołów i gazów generowanych przez pożary lasów czy erupcje wulkaniczne. Bez względu na źródło podczas uderzenia pioruna wyzwala się potężna energia, która w większości przekształca się w ciepło, a w mniejszym stopniu w światło (błyskawicę) i w falę dźwiękową (grzmot).
Dlaczego piorun uderza w ziemię lub budynek?
Piorun poszukuje najszybszej i najłatwiejszej drogi, aby wyrównać nagromadzoną energię elektryczną między chmurą a ziemią. Ta ostatnia jest przewodnikiem o ogromnej powierzchni, z kolei piorun to wyładowanie elektryczne, które dąży do połączenia z przeciwnym ładunkiem. Robi to, aby rozładować nagromadzoną energię elektryczną.
Aby ułatwić sobie przeniesienie ładunku, piorun często uderza w drzewa, wieże czy pręty odgromowe. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze, takie obiekty wynoszą potencjał ziemi do góry, po drugie – zbliżają one chmurę do ziemi.
Dlaczego pioruny są niebezpieczne?
Jak już wspomnieliśmy, podczas wyładowania elektrostatycznego wyzwala się ogromna energia o niszczycielskiej sile. Uderzenie pioruna potrafi rozrywać pnie drzew i mury, uszkadzać instalacje elektryczne, telefoniczne i inne konstrukcje zbudowane z metalowych przewodów. Pioruny mogą też uderzyć bezpośrednio w człowieka, co jest dla niego tragiczne w skutkach.
Piorun uderzający w sieć elektroenergetyczną – bezpośrednio lub w jej pobliżu, tworzy impuls elektromagnetyczny, który indukuje napięcie w pobliskich obwodach. Może to prowadzić do zniszczenia sprzętów podłączonych do sieci. Aby chronić sieci i urządzenia przed takimi impulsami, stosuje się specjalne ochronniki przepięciowe. Natomiast skuteczną ochroną budynków oraz ich użytkowników przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w obiekt są instalacje odgromowe.
Dlaczego warto posiadać instalację odgromową w domu?
Instalacja odgromowa to system, który chroni budynek przed bezpośrednim uderzeniem pioruna. Działa ona na zasadzie podniesienia potencjału ziemi wzwyż i odprowadzenia jej bezpiecznie do gruntu (uziemienia). Dzięki temu maleje ryzyko uszkodzenia domu, urządzeń elektrycznych czy porażenia użytkowników
Warto pamiętać, że piorun może uderzyć nie tylko podczas burzy. Zdarza się, że niebo jest bezchmurne, a piorun uderza niespodziewanie. Dlatego instalacja odgromowa to inwestycja, która może ochronić dom i nas samych przed nieprzewidywalnymi skutkami działania sił natury.
Zgodnie z prawem instalacja odgromowa jest obowiązkowa dla wszystkich budynków. Jej brak to nie tylko poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia, użytkowników, ale też brak wypłaty odszkodowania za szkody spowodowane uderzeniem pioruna (nawet jeśli się od tego ubezpieczysz). Tymczasem straty wyrządzone przez takie wyładowania prawie zawsze przewyższają (nawet kilkukrotnie) koszt zakupu i montażu instalacji odgromowej.
Skąd to wiemy? Jesteśmy najbardziej doświadczonym producentem takich instalacji na polskim rynku. Jeśli szukasz wysokiej klasy elementów, fachowego doradztwa i usług montażowych, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej firmy AH Hardt!