O niszczycielskiej sile wyładowań atmosferycznych myślimy zwykle wyłącznie podczas szalejącej burzy. Warto jednak uświadomić sobie, że zgodnie z polskim prawem budowlanym każdy budynek powinien być skutecznie chroniony przed piorunami, których uderzenia mogą skutkować zniszczeniem mienia, urządzeń elektrycznych, pożarami czy wybuchami. W tym artykule przedstawimy najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia domu przed piorunami.
Dlaczego pioruny są tak groźne dla domów?
Wyładowania atmosferyczne to potężne zjawiska, podczas których energia uwalniana przez piorun może osiągnąć setki milionów watów. Uderzenie pioruna w dom niesie za sobą szereg zagrożeń, takich jak pożary, uszkodzenia elektryczne czy zniszczenia konstrukcyjne. Jest wreszcie poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia i życia, stąd też polskie prawo budowlane oraz przepisy wskazują na potrzebę skutecznego zabezpieczenia przed piorunami każdego obiektu.
Szczególnie narażone na destrukcyjne środki wyładowań atmosferycznych są domy położone na otwartych przestrzeniach, wzgórzach czy w rejonach o wysokiej aktywności burzowej. Prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w dom oblicza się na bazie wielu zmiennych, a szczegółową procedurę w tym zakresie wskazuje norma PN-EN 62305-2:2011. Ostatecznie najskuteczniejszą metodą protekcji jest wyposażenie budynki w rzetelnie zaprojektowaną i solidnie wykonaną instalację odgromową.
Instalacja odgromowa – jak działa i dlaczego jest niezbędna w każdym budynku?
System ochrony odgromowej, zwany potocznie piorunochronem, to konstrukcja, której celem jest bezpiecznie odprowadzenie energii pioruna (prądu piorunowego) do ziemi, gdzie zostaje on rozproszony. W ten sposób minimalizuje ona ryzyko uszkodzeń budynku, maksymalizują bezpieczeństwo osób znajdujących się w środku. Podstawowymi komponentami instalacji odgromowej są: siatka zwodów (pionowych i poziomych, umiejscowionych na dachu), przewody odprowadzające (prowadzonych zwykle wzdłuż elewacji) oraz uziom lub układ uziomów, czyli metalowych elektrod umieszczonych w gruncie, gdzie następuje neutralizacja prądu piorunowego.
Dlaczego posiadanie instalacji odgromowej w domu jest tak ważne i obowiązkowe?
Po pierwsze: jej brak naraża na poważne szkody, ponieważ energia pioruna może spowodować uszkodzenia instalacji elektrycznej, materiałów budowlanych czy skutkować porażeniem. Po drugie: zwarcia instalacji elektrycznej w domu dotkniętym wyładowaniem atmosferycznym czy powstały w ich wyniku ogień może rozprzestrzeniać się na sąsiednie budynki lub instalacje. Po trzecie: uderzenie pioruna w dom stanowi poważne zagrożenie ludzkiego zdrowia i życia.
Co więcej, jeśli dom, w który uderzy piorun, nie miał piorunochronu, to towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić właścicielowi wypłaty odszkodowania, a straty materialne wynikające z uderzenia pioruna mogą nawet kilkunastokrotnie przewyższać koszt wykonania takiego systemu. Dlatego jeśli jesteś inwestorem lub właścicielem budynku, który nie posiada instalacji odgromowej (lub wymaga ona modernizacji), to koniecznie zadbaj o ten aspekt. Warto wybierać usługi doświadczonych ekspertów oraz korzystać z materiałów odgromowych wysokiej klasy, które znajdziesz m.in. w AH Hardt – firmę, która na polskim rynku istnieje najdłużej i jest pionierem w zakresie rozwiązań oraz innowacji związanych z systemami odgromowymi.