PL
  • ENG
  • Wszystkie kategorie
  • Złącza
  • Uchwyty odgromowe
  • Przewody odgromowe
  • Prościarki
  • Rury odgromowe
  • Uziomy i elementy do uziemienia
  • Maszty odgromowe
  • Przewody wysokonapięciowe i akcesoria
  • Drążki i wsporniki izolowane
  • Pozostałe wyroby
Zaloguj
Zarejestruj się
PL
  • ENG
Oferta
Złącza
Złącza krzyżowe
Złącza przelotowe
Złącza kontrolne
Złącza uniwersalne
Uchwyty odgromowe
Uchwyty szczytowe
Uchwyty gąsiorowe
Uchwyty kątowe
Uchwyty uniwersalne
Uchwyty na drut
Uchwyty na blachę
Uchwyty dachówkowe
Uchwyty proste
Uchwyty naciągowe
Kotwy
Uchwyty z metalową podstawą
Uchwyty betonowe w tworzywie
Uchwyty naciągowe rzymskie
Uchwyty uniwersalne na rurę
Uchwyty z tworzywa
Przewody odgromowe
Przewody okrągłe
Przewody płaskie
Prościarki
Prościarki na napędem ręcznym
Prościarki na napędem elektrycznym
Rury odgromowe
Rury odgromowe i akcesoria
Uziomy i elementy do uziemienia
Uziomy
Groty, pobijaki, przyłącza
Złącza uziomowe
Elementy montowane do zbrojenia budynku
Uchwyty do bednarki
Skrzynki kontrolne
Połączenia wyrównawcze
Maszty odgromowe
Maszty wolnostojące
Maszty wolnostojące do zwodów podwyższonych
Maszty wolnostojące izolowane do zwodów odsuniętych
Maszty wolnostojące izolowane do przewodu wysokonapięciowego
Maszty mocowane do ściany
Maszty na fundamencie betonowym
Mocowanie do masztów odgromowych i akcesoria
Przewody wysokonapięciowe i akcesoria
Przewody wysokonapięciowe
Osprzęt do przewodów
Uchwyty do przewodów
Drążki i wsporniki izolowane
Drążki izolowane
Uchwyty i złącza
Wspornik izolowany
Pozostałe wyroby
O nasDo pobraniaBaza wiedzyZapytajKontaktAH Hardt CAD
Blog/

Montaż bednarki do zbrojenia od podstaw – najważniejsze informacje

Wykonanie uziemienia za pomocą bednarki jest optymalnym i najbardziej polecanym rozwiązaniem w przypadku większości budynków. W tym wpisie przybliżymy, jak przeprowadzić montaż płaskich przewodów do zbrojenia, aby połączyć uziom z systemem odgromowym.

Co to jest bednarka?

Bednarka, czyli płaskownik, to stalowa taśma zwijana w kręgi o przekroju silnie spłaszczonego prostokąta. Jej grubość wynosi zwykle 3-5 mm, a szerokość 20-85 mm. Te przewody płaskie stosuje się szeroko w budownictwie, zwłaszcza w instalacjach elektrycznych i systemach odgromowych, tworząc m.in. uziemienia fundamentowe albo otokowe, przewody uziemiające czy szyny wyrównawcze główne.

Jak zrobić uziemienie za pomocą bednarki mocowanej do zbrojenia?

Rozwiązanie polega na wykonaniu sztucznego uziomu fundamentowego poprzez ułożenie bednarki w postaci pierścienia i przymocowaniu jej do prętów zbrojeniowych. Wykorzystuje się do tego najczęściej bednarkę ze stali ocynkowanej ogniowo o grubości większej niż 3mm. Szerokość przewodu bywa różna, a jej zakres wynosi 25 do 50 mm. Aktualne normy odgromowe zalecają, by przekrój bednarki miał powierzchnię co najmniej 90mm2 przy grubości co najmniej 3 mm. Długość bednarki dobiera się w odniesieniu do obwodu fundamentu. Dla standardowego domu jednorodzinnego wystarczające są zwykle 2-3 krążki (30-90 metrów).

Proces montażu bednarki do zbrojenia możemy podzielić na kilka etapów.

Planowanie i wybór materiału

Prace powinny każdorazowo poprzedzać precyzyjne analizy oraz projekt dostosowany do warunków i wymagań montażowych. Wykonując uziom, użyj bednarki ze stali czarnej lub ze stali ocynkowanej, wysoce odpornych na korozję. Zalanie ich betonem zapewni długotrwałą ochronę i stabilność uziomu.

Jeśli uziom ma zostać zamocowany w istniejącym fundamencie, może być potrzebne odkopanie jego części do głębokości 0,5-1 metra, by móc prawidłowo przytwierdzić przewód. W przypadku nowej budowy bednarkę układa się bezpośrednio na zbrojeniu przed zalaniem betonem.

Mocowanie bednarki do zbrojenia

Układaj bednarkę wokół fundamentu tak, by uformować z niej zamknięty pierścień. Najlepiej układać przewody pionowo, by nie generować w betonie pustych komór z powietrzem. Jeśli układasz bednarkę „na płasko”, umieść ją na górnej warstwie zbrojenia, by ułatwić zalanie betonem (jego warstwa pokrywająca bednarkę powinna wynosić min. 50 mm z każdej strony).

Mocuj bednarkę się do prętów zbrojeniowych, najlepiej wzdłużnych, a także do strzemion zbrojenia, zachowując 2-metrowe odstępy. Zapewni to równomierną i stabilną konstrukcję uziomu. Łączenia możesz wykonać za pomocą uchwytów skręcanych lub przez spawanie. Strzemiona przyspawaj dodatkowo do prętów wzdłużnych, a nie jedynie połącz drutem wiązałkowym.

Aby zwiększyć skuteczność uziemienia i zredukować liczbę połączeń, możesz zastosować jeden ciągły odcinek bednarki na odległości między dwoma przewodami uziemiającymi prowadzonymi wzdłuż jednego boku budynku.

Wyprowadzenie przewodów uziemiających

Z zamocowanej do zbrojenia bednarki wyprowadź przewody uziemiające. Najlepiej wykorzystać bednarkę z miedzi lub pomiedziowaną. Połącz przewody z systemem odgromowym za pomocą spawania. Upewnij się, że bednarka jest odpowiednio otulona betonem. Możesz dodatkowo zabezpieczyć przewody przed korozją, wykorzystując specjalne środki ochronne. Miejsce wyprowadzenia przewodu powinno nie tylko umożliwiać efektywne połączenie systemu uziemiającego z gruntem, ale i być łatwo dostępne dla celów inspekcyjnych albo konserwacyjnych.

Kontrola i analizy

Po zakończeniu montażu przeprowadź inspekcję wizualną, aby upewnić się, że wszystkie połączenia zostały prawidłowo wykonane i zabezpieczone. Przeprowadź pomiary rezystancji uziemienia. W niektórych przypadkach, w zależności od warunków gruntowych i projektowych, może być konieczne rozbudowanie uziomu fundamentowego o dodatkowe uziomy sztuczne (np. otokowe, pionowe).

Pamiętaj, że montaż bednarki do zbrojenia i piorunochronu to proces wymagający fachowej wiedzy i umiejętności. Nie warto prowadzić prac na własną rękę, ale każdorazowo skonsultować się z fachowcem lub inżynierem budowlanym. Warto także korzystać z wysokiej klasy komponentów. Znajdziesz je w sklepie internetowym AH Hardt.

Masz pytania dotyczące systemów odgromowych lub ich montażu? Skontaktuj się z nami!

Producent instalacji odgromowych.


W ofercie AH Hardt Systemy Odgromowe znajdują się złącza, uchwyty odgromowe, przewody odgromowe, prościarki, rury odgromowe, uziomy i elementy do uziemienia, maszty odgromowe, przewody wysokonąpięciowe oraz drążki i wsporniki izolowane.

Kontakt

AH Hardt sp.j.

Cholerzyn 215

32-060 Liszki

pn – pt: 8:00 – 16:00

tel: 12 658-66-77/88

handlowy@ah.com.pl

NIP: 6790168262.

KRS: 0000120755

REGON: 350114787

Numer konta:
27 8589 0006 0000 0017 2606 0002

IBAN:
PL16858900060000001726060006

AH Hardt

  • O nas
  • Do pobrania
  • Kontakt
  • Oferta
  • Baza wiedzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka sprzedaży



Media społecznościowe

Odwiedź nas na Facebooku Odwiedź nas na Instagramie

Jakość Certyfikowana przez Bureau Veritas


Rzetelna Firma


2025 AH Hardt Systemy odgromowe
Powered by
Start
Menu
Koszyk
Schowek
Zaloguj się