PL
  • ENG
  • Wszystkie kategorie
  • Złącza
  • Uchwyty odgromowe
  • Przewody odgromowe
  • Prościarki
  • Rury odgromowe
  • Uziomy i elementy do uziemienia
  • Maszty odgromowe
  • Przewody wysokonapięciowe i akcesoria
  • Drążki i wsporniki izolowane
  • Pozostałe wyroby
Zaloguj
Zarejestruj się
PL
  • ENG
Oferta
Złącza
Złącza krzyżowe
Złącza przelotowe
Złącza kontrolne
Złącza uniwersalne
Uchwyty odgromowe
Uchwyty szczytowe
Uchwyty gąsiorowe
Uchwyty kątowe
Uchwyty uniwersalne
Uchwyty na drut
Uchwyty na blachę
Uchwyty dachówkowe
Uchwyty proste
Uchwyty naciągowe
Kotwy
Uchwyty z metalową podstawą
Uchwyty betonowe w tworzywie
Uchwyty naciągowe rzymskie
Uchwyty uniwersalne na rurę
Uchwyty z tworzywa
Przewody odgromowe
Przewody okrągłe
Przewody płaskie
Prościarki
Prościarki na napędem ręcznym
Prościarki na napędem elektrycznym
Rury odgromowe
Rury odgromowe i akcesoria
Uziomy i elementy do uziemienia
Uziomy
Groty, pobijaki, przyłącza
Złącza uziomowe
Elementy montowane do zbrojenia budynku
Uchwyty do bednarki
Skrzynki kontrolne
Połączenia wyrównawcze
Maszty odgromowe
Maszty wolnostojące
Maszty wolnostojące do zwodów podwyższonych
Maszty wolnostojące izolowane do zwodów odsuniętych
Maszty wolnostojące izolowane do przewodu wysokonapięciowego
Maszty mocowane do ściany
Maszty na fundamencie betonowym
Mocowanie do masztów odgromowych i akcesoria
Przewody wysokonapięciowe i akcesoria
Przewody wysokonapięciowe
Osprzęt do przewodów
Uchwyty do przewodów
Drążki i wsporniki izolowane
Drążki izolowane
Uchwyty i złącza
Wspornik izolowany
Pozostałe wyroby
O nasDo pobraniaBaza wiedzyZapytajKontaktAH Hardt CAD
Blog/

Baza wiedzy o burzy

 

Baza wiedzy o burzy – jak powstaje to niebezpieczne,
ale i niezwykle efektowne zjawisko?

 

Rozbrzmiewające grzmoty i błyskawice unoszące się nad krajobrazem są dla ludzkiego oka bardzo atrakcyjną scenerią. Nie można jednak zapominać, iż zjawisko atmosferyczne zwane burzą jest też szczególnie niebezpieczne. W przypadku nieodpowiedniego zachowania podczas wyładowań, skutki zdarzeń dla każdego z nas mogą okazać się tragiczne.

 

  Ostatnie lata obfitują w coraz częstsze i mocniejsze przypadki burz. W naszym kraju spotkamy się z tym zjawiskiem w okresie mniej więcej od kwietnia do października. Największy poziom nasilenia można natomiast zobaczyć w miesiącach letnich, w których temperatura otoczenia jest naprawdę wysoka. Pomimo wielu wynalazków pozwalających niwelować szkody wyrządzone przez pioruny, to wciąż jeden z najgroźniejszych żywiołów, do których trzeba mieć pewien szacunek.

 
 

Powstawanie burzy – gdzie i w jaki sposób się odbywa?

Już w szkole podstawowej dzieci uczone są definicji dotyczącej tego jak powstaje burza oraz jakie konsekwencje może nieść ze sobą nieodpowiedzialne zachowanie w czasie jej trwania. W dużym skrócie, zjawisko to jest skutkiem zderzenia się ze sobą ciepłych i zimnych mas powietrza. Naturalnie, ciepłe i wilgotne powietrze jest dużo lżejsze od tego o niskiej temperaturze. Tym samym unosi się ono do góry i jest schładzane przez zimny strumień, przekształcając dodatkowo parę wodną w całkowicie skondensowaną ciecz.

Krople wody oraz kryształki powstałego na dużych wysokościach lodu, są w stanie gromadzić spore ładunki elektryczne z powietrza. Przy zebraniu określonej ich ilości, fizycznie następuje potrzeba całkowitego zużycia, co w konsekwencji prowadzi do przepływu prądu między samą chmurą, a ziemią. Zjawisko to nazywane jest wyładowaniem atmosferycznym i objawia się w postaci pioruna. Różnica potencjałów na jego odcinku może sięgać setek milionów woltów, stąd też błyskawica jest widoczna gołym okiem i słyszalna z naprawdę dalekich odległości.

 

Skąd wiadomo, gdzie jest burza?

Do lokalizowania wyładowań atmosferycznych w stacjach meteo używa się naprawdę zaawansowanych sprzętów. Obecnie na różnych stronach internetowych można znaleźć już mapy z bieżącym lokalizowaniem piorunów i błyskawic. W warunkach nielaboratoryjnych również istnieje możliwość oszacowania umownej odległości burzy od domu. To metoda całkowicie orientacyjna, choć znana i z pozytywnym skutkiem stosowana od pokoleń. Nie ma konieczności używania żadnych sprzętów, a zdolnościami potrzebnymi do przeprowadzenia takiego doświadczenia są jedynie wzrok i słuch. Z uwagi na fakt, iż dopiero określony czas po ujrzeniu pioruna obserwator słyszy dźwięk jego uderzenia, warto policzyć sekundy przemijające między tymi zjawiskami. 

 

Uzyskany czas należy następnie pomnożyć o wartość prędkości dźwięku rozchodzącego się w atmosferze, a w końcowym rezultacie uda się otrzymać odległość uderzenia pioruna liczoną w metrach. Prędkość dźwięku przy temperaturze 15 stopni C wynosi około 340 m/s. W momencie, w którym czas przerwy pomiędzy błyskawicą i grzmotem wyniósł mniej niż jedną sekundę, należy odejść od okien i przez najbliższy czas nie wychodzić z domu, zachowując szczególną ostrożność w kontekście użytkowania urządzeń elektronicznych. 

 

Zachowanie podczas burzy – o czym pamiętać i czego unikać? 

Podczas trwania tego jakże niebezpiecznego zjawiska atmosferycznego, warto zadbać o siebie i swoich najbliższych. Przede wszystkim, powinniśmy pamiętać o nieprzebywaniu na otwartej  przestrzeni – tym bardziej na dużych wysokościach i w okolicy drzew, słupów energetycznych czy innych metalowych konstrukcji. Zaleca się pozostanie w domu, biurze czy samochodzie, w zależności od wykonywanej w danym momencie czynności. Najważniejsze jednak, by nie dotykać niczego metalowego oraz nie mieć wtedy żadnego kontaktu z wodą. 

 

W trakcie wyładowań atmosferycznych najlepiej wyłączyć wszystkie urządzenia z prądu oraz nie korzystać z telefonów komórkowych. To samo dotyczy urządzeń gazowych. Szansa na nieszczęście w tym zakresie nie jest duża, jednak nigdy nie powinniśmy podważać zdolności tego żywiołu. Wytrzymanie choć chwili bez elektroniki nie jest rzeczą trudną, a może niekiedy uratować cały majątek domowników. Niezbędne jest również zamknięcie drzwi, okien oraz zabezpieczenie wszystkich przedmiotów znajdujących się na balkonie czy parapecie. 

 

Skutki burz i nawałnic 

Uderzenie pioruna w niezabezpieczony instalacją odgromową budynek nie jest jedynym skutkiem tych żywiołów. Nawałnice to również silny wiatr i obfite opady deszczu. Często w konsekwencji przekłada się to na zalane domy, wyrwane drzewa i ściągnięte dachy. Niestety, burze mogą okazać się tragiczne w skutkach także dla ludzi. Śmierć spowodowana trafieniem pioruna bądź wynikająca z uderzenia jakimkolwiek elementem porwanym przez wiatr – to przykry, jednak często występujący przypadek. Warto więc stosować się do zaleceń dotyczących zachowania bezpieczeństwa podczas burz, aby żywioły te przestały zbierać tak ogromne żniwa, jak ma to miejsce w dzisiejszych czasach. 

 

 

Producent instalacji odgromowych.


W ofercie AH Hardt Systemy Odgromowe znajdują się złącza, uchwyty odgromowe, przewody odgromowe, prościarki, rury odgromowe, uziomy i elementy do uziemienia, maszty odgromowe, przewody wysokonąpięciowe oraz drążki i wsporniki izolowane.

Kontakt

AH Hardt sp.j.

Cholerzyn 215

32-060 Liszki

pn – pt: 8:00 – 16:00

tel: 12 658-66-77/88

handlowy@ah.com.pl

NIP: 6790168262.

KRS: 0000120755

REGON: 350114787

Numer konta:
27 8589 0006 0000 0017 2606 0002

IBAN:
PL16858900060000001726060006

AH Hardt

  • O nas
  • Do pobrania
  • Kontakt
  • Oferta
  • Baza wiedzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka sprzedaży



Media społecznościowe

Odwiedź nas na Facebooku Odwiedź nas na Instagramie

Jakość Certyfikowana przez Bureau Veritas


Rzetelna Firma


2025 AH Hardt Systemy odgromowe
Powered by
Start
Menu
Koszyk
Schowek
Zaloguj się