Uziemienie – jak zrobić i dlaczego jest tak ważne we współczesnych budynkach?
W trakcie budowy domu jednorodzinnego, zadaniem inwestora jest spełnienie szeregu wymogów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony konstrukcji przed nieoczekiwanymi zdarzeniami. Tylko w ten sposób obiekt zostanie odebrany przez kierownika budowy, a właściciel będzie mógł cieszyć się nową inwestycją i rozpoczęciem kolejnego już etapu w swoim życiu.
W poniższym wpisie postaramy się szerzej omówić rolę uziemienia we współczesnym budownictwie oraz wskażemy na korzyści wynikające z jego stosowania.
Co daje obecność instalacji uziemiającej w budynku?
Obecnie w naszych domach do prądu jest podpięte wiele urządzeń elektrycznych. Szacuje się, iż ich ilość będzie wyłącznie wzrastać. Skutki przepięć są z kolei mocno wyniszczającego dla wsztstkich sprzętów, a tym samym mogą prowadzić do pożarów bezpośrednio zagrażających życiu i zdrowiu ludzi.
Samo wykonanie uziomu powinno być więc rozważone jeszcze na etapie budowy domu. Ma to swój dość znaczący plus, świadczący o możliwości wykonania uziemienia fundamentowego, które przez wielu ekspertów uznane zostało za najbardziej efektywne.
Rodzaje uziomów – który najlepiej wybrać?
Na pytanie dotyczące tego jak zrobić uziemienie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto z początku przyjrzeć się nieco bliżej wszystkim formom uziomów, do których bez wątpienia należą:
- uziom fundamentowy – wcześniej wspomniany i zdecydowanie najbardziej praktyczny. Ważne jest jednak wcześniejsze uwzględnienie go w projekcie budynku, z uwagi na konieczność zatopienia pręta bądź bednarki właśnie w fundamentach;
- uziom otokowy – montowany poziomo w ziemi, w odległości około jednego metra od ścian zewnętrznych budynku. Bardzo często uwzględniany przy wykonywaniu instalacji odgromowej;
- uziom pionowy – to popularny typ uziomu, często nazywany też szpilkowym. Ma na celu wbijanie pionowo do ziemi łączących się ze sobą stalowych prętów, aż do momentu osiągnięcia prawidłowej rezystancji wewnątrz gruntu;
- uziom naturalny – może występować w postaci chociażby zbrojenia.
Uziemienie w gniazdku – jak je zrobić?
Mając już gotowy uziom w nowopowstałym budynku, dobrze byłoby wiedzieć jak podłączyć go do poszczególnych elementów instalacji elektrycznej. Wiadomo, iż początek samej sieci znajduje się w szafie rozdzielczej. Tam przewód uziemiający rozdziela się na określoną ilość gałęzi, ustalaną względem planu gniazdek. Kabel ochronny (PE) w kolorze żółto-zielonym doprowadzany jest do każdej z puszek w towarzystwie przewodów: fazowego i neutralnego.