Instalacja odgromowa
Od kilku lat w Polsce i na świecie widoczne są zmiany klimatu, którym towarzyszą obfite opady deszczu, silne wiatry oraz wyładowania atmosferyczne. Występują one nie tylko latem, ale również w innych porach roku. Gwałtowność zjawisk powoduje, że mogą być one niebezpieczne dla środowiska oraz dla człowieka. Mało prawdopodobne, aby sytuacja w ciągu najbliższych dekad uległa znacznej poprawie, dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć siebie, rodzinę i nieruchomości przed ich skutkami. W przypadku wyładowań atmosferycznych najbardziej skuteczne w ochronie jest zastosowanie zabezpieczeń piorunochronnych.
Wyładowania atmosferyczne
Wyładowania powstają na skutek gromadzenia ładunków elektrycznych w powietrzu. Kiedy dochodzi do wyładowania, piorun szuka najkrótszej drogi dotarcia do ziemi. Uderzając w budynek, na skutek bardzo wysokiego natężenia prądu dochodzi do eksplozji i pożaru. Aby temu zapobiec, na budynku musi znajdować się instalacja odgromowa.
Zagrożenia
- wystąpienie eksplozji i pożaru przy uderzeniu pioruna w niezabezpieczoną konstrukcję
- uszkodzenie budynków oraz zagrożenie życia
- zniszczenie instalacji elektrycznej oraz odbiorników do niej podłączonych
- osłabienie konstrukcji budowlanej oraz dachu
- zniszczenie urządzeń elektronicznych niepodłączonych do sieci (np. laptop, telefon)
Instalacja odgromowa
Według aktualnego prawa budowlanego każdy budynek musi być wyposażony w instalację odgromową. Odpowiednio zamontowane i podłączone zabezpieczenia piorunochronne, stworzone z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, umożliwiają odprowadzenie prądu pioruna bezpośrednio do ziemi. Przy montażu instalacji odgromowej ważne jest, aby opierać się na odpowiednich normach prawa budowlanego, w skutek czego instalacja będzie bezpieczna.
Budowa
Instalacja piorunochronna składa się z części zewnętrznej oraz wewnętrznej. Część zewnętrzna zawiera cztery główne elementy:
zwody pionowe i poziome – których celem jest przejęcie wyładowania (zwody pionowe) i doprowadzenie ich do przewodów odprowadzających (zwody poziome)
przewody odprowadzające – ułożone na elewacji między zwodami a częścią uziomową.
zacisk probierczy – umożliwiający sprawdzenie poprawności połączenia przewodów odprowadzających i uziemiających
uziom – element instalacji odgromowej o unormowanym przekroju, ulokowany w ziemi, który pozwoli na odprowadzanie prądu piorunowego w jej głąb
Skutkiem odpowiedniego montażu i wykonania instalacji jest wyrównanie potencjałów instalacji odgromowej oraz ziemi i zniwelowanie skutków wyładowania.
Ważnym jest, aby montaż instalacji odgromowej był poprzedzony odpowiednimi oględzinami budynku i analizą infrastruktury. Powinien zostać przeprowadzony w zgodzie z obowiązującymi normami oraz pod nadzorem osoby uprawnionej do wykonywania takich prac. Należy pamiętać, aby przy budowie instalacji odgromowej zastosować elementy wykonane z odpowiednich i trwałych materiałów, które będą posiadały unormowane przekroje oraz wymiary.