W dobie coraz częstszych zmian klimatycznych gwałtowne burze z piorunami stają się nieodłącznym elementem naszego życia, a jednocześnie realnym zagrożeniem. W takich okolicznościach bezpieczeństwo wysokich budynków mieszkalnych, jakimi są bloki, nabiera szczególnego znaczenia. Fundamentem takiej protekcji jest rzetelnie wykonany piorunochron.
Czy w bloku mieszkalnym wymagana jest instalacja odgromowa (piorunochron)?
Tak. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego w taki system powinien być wyposażony każdy budynek mieszkalny. Kompleksowe wytyczne w tej sferze zawarto w normie PN-EN 62305-2 Ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi.
W teorii decyzja o konieczności montażu piorunochronu w bloku powinna być poprzedzona dokładną analizą ryzyka, poprzedzającą takie czynniki jak np. wysokości budynku, jego otoczenie i materiały użyte do konstrukcji. Norma PN-EN 62305 podaje szczegółowe instrukcje, jak przeprowadzić taką analizę i na jej podstawie podjąć decyzję o konieczności montażu instalacji odgromowej.
W praktyce instalację odgromową musi posiadać każdy blok.
Jak wykonać instalację odgromową w bloku?
Kluczowym etapem w procesie instalacji piorunochronu jest jego właściwe zaprojektowanie. Projekt powinien być wykonany przez wykwalifikowanego specjalistę, który uwzględni wszystkie normy i wytyczne, a także specyfikę danego budynku. Ważne jest, aby system odgromowy składał się z 3 głównych komponentów:
- systemu przejmującego ładunki (maszty, siatka zwodów).
- systemu przewodów odprowadzających,
- uziemień.
Montaż instalacji odgromowej powinien być przeprowadzony przez doświadczoną firmę specjalizującą się w tego typu systemach. Prace możemy podzielić na 4 bazowe etapy:
- Wybór lokalizacji dla masztów odgromowych i przewodów ochronnych, których rozmieszczenie jest ustalane na podstawie analizy kształtu dachu i konstrukcji budynku.
- Montaż masztów odgromowych instalowanych na dachu z wykorzystaniem stabilnych fundamentów i mocowań do masztów, aby zapewnić ich skuteczność w przyjmowaniu wyładowań piorunowych.
- Instalacja przewodów wzdłuż dachu, na krawędziach i elewacji budynku, prowadzonych od masztów do systemu uziemiającego.
- Wykonanie i montaż systemu uziemień odpowiadającego za bezpieczne rozproszenie ładunku elektrycznego w gruncie.
O czym pamiętać, wykonując instalację odgromową?
Po pierwsze: Każdy element systemu musi być starannie sprawdzony i przetestowany, aby zapewnić jego skuteczność i bezpieczeństwo. To dlatego projekt i montaż trzeba powierzyć doświadczonym fachowcom.
Po drugie: instalacja odgromowa, aby była skuteczna, wymaga regularnych przeglądów oraz konserwacji. W przypadku obiektów, normy PN-EN 62305-3 zalecają przeprowadzanie kontroli co najmniej raz w roku. Powinny one obejmować sprawdzenie stanu przewodów ochronnych, uziemień, a także weryfikację integralności fizycznej całego systemu.
Po trzecie: oprócz aspektów technicznych ważne jest również zwiększanie świadomości mieszkańców na temat działania systemu odgromowego i zachowania bezpieczeństwa podczas burz. Dobre praktyki w tym zakresie opisaliśmy tutaj: 9 skutecznych sposobów, jak chronić się przed burzą, będąc w domu.