Zdjęcia burzy i błyskawic bywają majestatyczne. Wiele z nas uwielbia obserwować te zjawiska przez szybę, zapominając często o ich niszczycielskiej sile. Przedstawiamy 9 skutecznych sposobów na to, jak ochronić przed nimi siebie oraz swój dom.
Pozamykaj okna i drzwi
To nie mit. Chociaż zamknięte okna i drzwi nie ograniczają bezpośrednio ryzyka uderzenia pioruna w nasz dom, to znacząco minimalizują jego skutki, takie jak przepięcia czy pożary, które mogą objąć nie tylko nasz, ale i sąsiednie budynku.
Czytaj też: Jak powstają pioruny i jak się przed nimi chronić?
Nie używaj urządzeń elektrycznych
Kolejna podstawowa zasada ochrony przed piorunami w domu. Na czas trwania burzy najlepiej nie tylko nie używaj takich urządzeń, ale odłącz je od źródła zasilania. Gdy w instalacji elektrycznej dojdzie do przepięć, nawet wyłączony sprzęt może ulec awarii. Warto przy tym zrezygnować także korzystanie z telefonu komórkowego, włączając tryb samolotowy. A najlepiej oprócz instalacji odgromowej założyć instalację przeciwprzepięciową, chroniącą urządzenia elektryczne.
Unikaj korzystania z wody
Na czas burzy ogranicz nie tylko korzystanie z elektroniki, ale i wody użytkowej. Urządzenia i instalacje sanitarne mogą przewodzić prąd elektryczny z wyładowań atmosferycznych, zwiększając ryzyko porażenia. Jest to istotne, ale w starych instalacjach, w których zastosowano rury metalowe.
Zamontuj ograniczniki przepięć
To specjalne urządzenia zaprojektowane tak, by chronić sprzęty elektryczne przed porażeniem w wyniku uderzenia pioruna. Choć nie zapewniają one 100-procentowej ochrony urządzeń, to mogą znacząco ograniczyć negatywne skutki awarii. Aby prawidłowo pełniły swoją funkcję, powinny być fachowo zamontowane, najlepiej przez specjalistę.
Zaopatrz się w listwy antyprzepięciowe
Pełnią one rolę podobną, co bezpieczniki. Jeśli w instalacji dojdzie do nagłego skoku napięcia, to listwa antyprzepięciowa ochroni przed spaleniem urządzenia podpięte do gniazdka.
Zainstaluj piorunochron
Najskuteczniejszą metodą ochrony przeciwpiorunowej jest montaż instalacji odgromowej. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym jest ona zresztą niezbędną częścią każdego domu. System odgromowy, potocznie nazywany piorunochronem, składa się (w dużym uproszczeniu) z siatki zwodów, przewodów odprowadzających i uziemienia, dzięki którym możliwe jest bezpieczne przechwycenie prądu piorunowego oraz odprowadzenie go do gruntu w celu uziemienia.
Pozabieraj rzeczy z balkonu
Kolejnym elementem profilaktyki jest pozabieranie z balkonu czy tarasu rzeczy, które nie tylko może porwać wiatr, ale i które zwiększają ryzyko uderzenia piorunu w nasz dom, np. wysoka huśtawka, antena itp.
Pomyśl o ubezpieczeniu domu
Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje dodatkowe ubezpieczenie obiektu na wypadek uderzenia pioruna i jego skutków. Pamiętaj, że warunkiem wypłaty odszkodowania jest posiadanie instalacji odgromowej.
Przygotuj latarkę lub inne źródła światła na wypadek awarii
Jeśli w Twoim domu dojdzie do awarii np. w wyniku uszkodzenia lokalnej sieci energetycznej, warto mieć przy sobie latarkę lub inne źródło oświetlenia. Zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje mrok.