PL
  • ENG
  • Wszystkie kategorie
  • Złącza
  • Uchwyty odgromowe
  • Przewody odgromowe
  • Prościarki
  • Rury odgromowe
  • Uziomy i elementy do uziemienia
  • Maszty odgromowe
  • Przewody wysokonapięciowe i akcesoria
  • Drążki i wsporniki izolowane
  • Pozostałe wyroby
Zaloguj
Zarejestruj się
PL
  • ENG
Oferta
Złącza
Złącza krzyżowe
Złącza przelotowe
Złącza kontrolne
Złącza uniwersalne
Uchwyty odgromowe
Uchwyty szczytowe
Uchwyty gąsiorowe
Uchwyty kątowe
Uchwyty uniwersalne
Uchwyty na drut
Uchwyty na blachę
Uchwyty dachówkowe
Uchwyty proste
Uchwyty naciągowe
Kotwy
Uchwyty z metalową podstawą
Uchwyty betonowe w tworzywie
Uchwyty naciągowe rzymskie
Uchwyty uniwersalne na rurę
Uchwyty z tworzywa
Przewody odgromowe
Przewody okrągłe
Przewody płaskie
Prościarki
Prościarki na napędem ręcznym
Prościarki na napędem elektrycznym
Rury odgromowe
Rury odgromowe i akcesoria
Uziomy i elementy do uziemienia
Uziomy
Groty, pobijaki, przyłącza
Złącza uziomowe
Elementy montowane do zbrojenia budynku
Uchwyty do bednarki
Skrzynki kontrolne
Połączenia wyrównawcze
Maszty odgromowe
Maszty wolnostojące
Maszty wolnostojące do zwodów podwyższonych
Maszty wolnostojące izolowane do zwodów odsuniętych
Maszty wolnostojące izolowane do przewodu wysokonapięciowego
Maszty mocowane do ściany
Maszty na fundamencie betonowym
Mocowanie do masztów odgromowych i akcesoria
Przewody wysokonapięciowe i akcesoria
Przewody wysokonapięciowe
Osprzęt do przewodów
Uchwyty do przewodów
Drążki i wsporniki izolowane
Drążki izolowane
Uchwyty i złącza
Wspornik izolowany
Pozostałe wyroby
O nasDo pobraniaBaza wiedzyZapytajKontaktAH Hardt CAD
Blog/

Kto wymyślił piorunochron? Historia instalacji odgromowych w pigułce

Piorunochron jest jednym z najważniejszych wynalazków w historii inżynierii ochronnej. Choć dziś wydaje się on nieodzownym elementem każdej konstrukcji, to jego wynalezienie było przełomowym momentem w historii nauki i technologii. W niniejszym wpisie przyjrzymy się, jak powstał, kto jest uznawany za jego wynalazcę oraz dlaczego także dziś ma ogromne znaczenie.

Kto wymyślił piorunochron?

Kilka wieków temu nie istniał żaden skuteczny sposób na to, by chronić się przed niszczycielskimi skutkami piorunów. Wynalezienie piorunochronu było odpowiedzią na ten długotrwały problem i choć ówcześni ludzie zdawali sobie sprawę z negatywnych konsekwencji wyładowań atmosferycznych oraz doświadczali ich skutków, nie rozumieli natury tego zjawiska. Przełom nastąpił dopiero w XVIII wieku, gdy nauka zaczęła intensywnie badać elektryczność.

Zobacz też: Jak powstają pioruny i jak się przed nimi chronić?

Preludium zmian stały się eksperymenty prowadzone przez ówczesnych naukowców, pozwalające odkryć, że pioruny są wyładowaniami elektrycznymi. Otworzyło to pole do dalszych badań nad możliwością ich okiełznania. Przełomowe badania w tym zakresie zapoczątkował m.in. amerykański naukowiec i polityk, Benjamin Franklin, którego powszechnie uznaje się za wynalazcę piorunochronu.

Historia piorunochronu i jego udoskonaleń

Franklin (ur. 1706 r.) był człowiekiem wielu talentów i pasji. Jego zainteresowanie elektrycznością doprowadziło go do serii eksperymentów, które ostatecznie zaowocowały wynalezieniem pierwszej instalacji odgromowej. W 1749 roku wysunął hipotezę, że pioruny to wyładowania elektryczne, w związku z czym, aby chronić się przed ich niszczycielską siłą, należy wykorzystać do tego metalowe przewodniki, np. pręty.

Najsłynniejszym ekspetymentem Franklina było puszczenie latawca z kluczem podczas burzy w 1752 roku. Udowodnił wówczas, że piorun jest formą elektryczności, ponieważ w momencie wyładowania atmosferycznego prąd przeszedł z chmury przez sznurek do klucza, wywołując iskrę. Bazując na tym odkryciu Franklin zaprojektował piorunochron – metalowy pręt zamocowany na dachu budynku, połączony z ziemią przewodem uziemiającym. Jego wynalazek szybko zyskał uznanie w Europie i Ameryce, stając się standardowym wyposażeniem budynków.

Co ciekawe kilka lat wcześniej wnioski podobne do Franklina wysunął Václav Prokop Diviš. Czeski teolog i wynalazca około 1750 roku również stworzył urządzenie, które skutecznie chroniło przed piorunami. Wynalazek Diviša, znany jako „machina meteorologiczna”, został zainstalowany w miejscowości Přímětice. Niestety dla Czecha Franklin był postacią bardziej wpływową i rozpoznawalną, dlatego to jego narzędzie stało się standardowym sposobem ochrony przed piorunami.

Z czasem piorunochrony były udoskonalane – dodawano uziomy, przewody odgromowe o większej odporności na prąd oraz inne bardziej zaawansowane materiały (np. uchwyty odgromowe, złącza itd.). Obecnie piorunochrony są częścią szeroko zakrojonych systemów ochrony odgromowej, które chronią nie tylko budynki, ale także ich instalacje elektryczne i elektroniczne.

Dlaczego piorunochron jest tak ważny?

Piorunochron pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa budynków i ich mieszkańców. Zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi musi być w niego wyposażony każdy budynek. Brak takiej protekcji poważnie naraża mienie, a przede wszystkim życie i zdrowie osób użytkujących obiekt, a także znajdujących się w jego otoczeniu. Piorunochrony są nieodzownym elementem ochrony domów, budynków przemysłowych, użytku publicznego czy infrastruktury krytycznej, takiej jak szpitale, centra danych czy wieże telekomunikacyjne.

Nieposiadanie piorunochronu może skutkować nie tylko uszkodzeniami budynku, ale także poważnymi problemami finansowymi czy ubezpieczeniowymi. Koszty wywołane wyładowaniami atmosferycznymi nawet kilkunastokrotnie przewyższają koszt zakupu i montażu instalacji odgromowej. Natomiast ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za takie straty, jeśli obiekt nie został wyposażony w odpowiednią ochronę.

Producent instalacji odgromowych.


W ofercie AH Hardt Systemy Odgromowe znajdują się złącza, uchwyty odgromowe, przewody odgromowe, prościarki, rury odgromowe, uziomy i elementy do uziemienia, maszty odgromowe, przewody wysokonąpięciowe oraz drążki i wsporniki izolowane.

Kontakt

AH Hardt sp.j.

Cholerzyn 215

32-060 Liszki

pn – pt: 8:00 – 16:00

tel: 12 658-66-77/88

handlowy@ah.com.pl

NIP: 6790168262.

KRS: 0000120755

REGON: 350114787

Numer konta:
27 8589 0006 0000 0017 2606 0002

IBAN:
PL16858900060000001726060006

AH Hardt

  • O nas
  • Do pobrania
  • Kontakt
  • Oferta
  • Baza wiedzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka sprzedaży



Media społecznościowe

Odwiedź nas na Facebooku Odwiedź nas na Instagramie

Jakość Certyfikowana przez Bureau Veritas


Rzetelna Firma


2025 AH Hardt Systemy odgromowe
Powered by
Start
Menu
Koszyk
Schowek
Zaloguj się