Wykonanie solidnej i zgodnej z normami instalacji odgromowej to zadanie dla fachowca. Dachy płaskie są o tyle specyficzne, że wymagają nieco innego rozmieszczenia zwodów, niż skośne pokrycia dachowe. Po czym poznać, że praca mogła zostać wykonana źle? Oto 6 błędów, które o tym świadczą.
Brak analizy ryzyka i błędne założenia projektowe
Wykonanie każdej instalacji odgromowej powinno zostać poprzedzone gruntowną analizą i precyzyjnymi obliczeniami. Dotyczą one m.in. ryzyka zagrożenia piorunowego i stopnia ochrony odgromowej (LPL). Standardy w tym zakresie wyznacza norma PN-EN 62305-2. Zlekceważenie tak istotnego etapu może okazać się poważne w skutkach zarówno dla budynku, który ma podlegać ochronie, jak i dla jego użytkowników.
Jak uniknąć błędów na tym etapie? Po pierwsze: wykonać analizę ryzyka zgodnie z PN-EN 62305-2, uwzględniając lokalne warunki. Po drugie: dostosować klasę ochrony do przeznaczenia budynku i jego otoczenia. Po trzecie: powierzyć wykonanie projektu doświadczonemu i renomowanemu specjaliście ochrony odgromowej.
Nieprawidłowe rozmieszczenie zwodów na dachu płaskim
Głównym elementem instalacji odgromowej na dachu płaskim jest siatka zwodów wykonywana najczęściej za pomocą metody oczkowej. Wymiary oczek warunkowane są klasą LPS, a ich określenie stanowi punkt wyjścia do dalszych prac projektowych. Najczęstsze błędy w tym kontekście dotyczą niewłaściwych wymiarów oczek, ale i braku ochrony wystających elementów (anteny, świetliki). Aby ich uniknąć, należy bezwzględnie stosować się do zasad zawartych w normie PN-EN 62305-2.
Czytaj też: Instalacja odgromowa na dachu płaskim – najważniejsze informacje
Dużym wsparciem i ułatwieniem w projektowaniu siatki zwodów jest dedykowane oprogramowanie AH Hardt CAD. Nasza aplikacja jest dostępna bezpłatnie jako rozszerzenie kompatybilne z najpopularniejszymi platformami CAD na rynku. Umożliwia ona szybkie, łatwe i zgodne z normami projektowanie instalacji odgromowych, automatyzując szereg czasochłonnych procesów.
Niewłaściwy dobór i montaż wsporników
Wsporniki trzeba zawsze dostosować do rodzaju i specyfiki dachu. Np. stosowanie wsporników FB tam, gdzie wymagane jest kompensowanie ruchów termicznych, może prowadzić do ich poluzowania albo uszkodzenia. Problemem może okazać się też nieregularne rozmieszczenie wsporników lub zbyt duże odstępy, co osłabia stabilność instalacji. Ponadto błędem jest także klejenie do pokrycia wsporników KB materiałem innym niż pokrycie – zwiększa ryzyko ich odrywania pod wpływem czynników atmosferycznych.
Stosowanie niewłaściwych materiałów
Błędem jest stosowanie materiałów nieodpornych na korozję lub niekompatybilnych elektrycznie ze sobą. Na przykład łączenie miedzi ze stalą ocynkowaną może powodować reakcję elektrochemiczną, prowadzącą do szybkiej korozji. Podobna kwestia tyczy się za cienkich przewodów odgromowych lub nieodpowiedniego rodzaju metalu maksymalizująca ryzyko przegrzewania i osłabienia strukturalnego systemu. Aby uniknąć tych problemów, wszystkie elementy instalacji muszą być zgodne z normą PN-EN 62305, a ich dobór powinien uwzględniać warunki atmosferyczne i specyfikę obiektu.
Brak regularnych przeglądów i konserwacji
Instalacja odgromowa podobnie jak każda inna infrastruktura techniczna wymaga regularnych przeglądów i konserwacji. Często spotykanym błędem jest brak okresowych pomiarów rezystancji uziemienia oraz inspekcji stanu przewodów i zwodów. Zaniedbanie tego aspektu może prowadzić do stopniowej degradacji systemu i obniżenia jego skuteczności. W tym kontekście zachęcamy do zapoznania się z tym wpisem: Przegląd instalacji odgromowej – najważniejsze zasady i przepisy