W niniejszym wpisie przedstawiamy wymagania związane z wykonaniem instalacji odgromowej w domu jednorodzinnym. Podpowiadamy także, czy zaleca się ją wykonać ją w trakcie budowy, czy w budynku już istniejącym.
Kiedy wymagany jest piorunochron w domu jednorodzinnym?
W niektórych źródłach internetowych można znaleźć wzmiankę o tym, że instalacja odgromowa (LPS – ang. Lightning Protection System) w domu jednorodzinnym nie jest koniecznością, jeśli wysokość takiego obiektu jest niższa niż 15 m2, a jego powierzchnia wynosi mniej niż 500 m2. Źródła te powołują się na jeden z zapisów ustawy Prawo Budowlane. W istocie jest to błąd i w system ochrony odgromowej należy wyposażyć każdy obiekt budowlany w Polsce.
Dlaczego?
Podyktowane jest to przede wszystkim analizą ryzyka, którą wykonuje się jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych. Dokonuje się jej z uwzględnieniem lokalizacji, struktury czy technologii wznoszenia domu, a zatem biorąc pod uwagę m.in. materiały wykonania budynku (np. elementy łatwopalne), jego wysokość i powierzchnię oraz warunki atmosferyczne i średni roczny czas występowania burz w danej strefie. Istotne jest także m.in. ukształtowanie terenu oraz obecność sąsiedniej zabudowy.
Więcej na temat procesu analizy ryzyka przeczytasz tutaj. Wnioski płynące na jej podstawie są jednak proste: w piorunochron powinien być wyposażony każdy dom jednorodzinny. Brak takiej protekcji to poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, konsekwencje finansowe (przewyższające nawet kilkunastokrotnie koszt wykonania LPS) oraz prawo odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.
Instalacja odgromowa w domu rodzinnym – w trakcie budowy czy w budynku istniejącym?
Zalecanym rozwiązaniem jest wykonanie odgromienia jeszcze na etapie budowy domu jednorodzinnego – najlepiej prac ziemnych, ponieważ umożliwia to np. swobodne wykonanie uziomu fundamentowego albo otokowego. Ponadto w obiekcie nowo budowanym łatwiej jest rozplanowywać i prowadzić pozostałe komponenty piorunochronu (przewody odprowadzające, sieć zwodów czy uchwyty umożliwiające zachowanie wymaganych odstępów izolacyjnych), a także modyfikować układ bez ingerencji w gotową, wykończoną strukturę.
Instalacja odgromowa w istniejącym domu jednorodzinnym
Oczywiście istnieją sytuacje, gdy powyższe rozwiązanie nie jest możliwe do zrealizowania, np. LPS trzeba zmodrenizować. Wówczas piorunochron wykonuje się w gotowym obiekcie, uwzględniając istotne ograniczenia projektowe, np. niemożność wykorzystania zbrojenia w układzie uziemiającym czy obecność elementów wrażliwych albo łatwopalnych. W istniejących budynkach stosuje się najczęściej uziom otokowy lub pionowy (szpilkowy).
Uziom otokowy wykonywany jest przy użyciu bednarki zakopanej na głębokości co najmniej 0,5 metra, w wykopie oddalonym od fundamentu na około 1 metr. Taki uziom musi być układem zamkniętym, dlatego układa się go tak, by otoczyć dom i stąd też wynika jego nazwa.
Alternatywnym rozwiązaniem jest uziom szpilkowy. Stosuje się go zwykle w sytuacji ograniczonej przestrzeni montażowej. Wykonanie takiego uziomu polega na pogrążaniu w ziemi metalowych prętów do momentu uzyskania pożądanej rezystancji uziemienia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jak wykonać skuteczne i solidne uziemienie szpilkowe? Dobre praktyki.
Podsumowanie
Instalację odgromową musi posiadać każdy dom jednorodzinny. Najlepiej zaplanować i wykonać ją jeszcze na etapie prac budowlanych, jednak w tego rodzaju protekcję można wyposażyć również budynki istniejące. Bez względu na warunki i wymagania montażowe należy każdorazowo korzystać z usług specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje, sięgając po certyfikowane produkty, zapewniające maksymalny poziom ochrony odgromowej. Kompletną bazę takich komponentów znajdziesz w naszym sklepie internetowym.