PL
  • ENG
  • Wszystkie kategorie
  • Złącza
  • Uchwyty odgromowe
  • Przewody odgromowe
  • Prościarki
  • Rury odgromowe
  • Uziomy i elementy do uziemienia
  • Maszty odgromowe
  • Przewody wysokonapięciowe i akcesoria
  • Drążki i wsporniki izolowane
  • Pozostałe wyroby
Zaloguj
Zarejestruj się
PL
  • ENG
Oferta
Złącza
Złącza krzyżowe
Złącza przelotowe
Złącza kontrolne
Złącza uniwersalne
Uchwyty odgromowe
Uchwyty szczytowe
Uchwyty gąsiorowe
Uchwyty kątowe
Uchwyty uniwersalne
Uchwyty na drut
Uchwyty na blachę
Uchwyty dachówkowe
Uchwyty proste
Uchwyty naciągowe
Kotwy
Uchwyty z metalową podstawą
Uchwyty betonowe w tworzywie
Uchwyty naciągowe rzymskie
Uchwyty uniwersalne na rurę
Uchwyty z tworzywa
Przewody odgromowe
Przewody okrągłe
Przewody płaskie
Prościarki
Prościarki na napędem ręcznym
Prościarki na napędem elektrycznym
Rury odgromowe
Rury odgromowe i akcesoria
Uziomy i elementy do uziemienia
Uziomy
Groty, pobijaki, przyłącza
Złącza uziomowe
Elementy montowane do zbrojenia budynku
Uchwyty do bednarki
Skrzynki kontrolne
Połączenia wyrównawcze
Maszty odgromowe
Maszty wolnostojące
Maszty wolnostojące do zwodów podwyższonych
Maszty wolnostojące izolowane do zwodów odsuniętych
Maszty wolnostojące izolowane do przewodu wysokonapięciowego
Maszty mocowane do ściany
Maszty na fundamencie betonowym
Mocowanie do masztów odgromowych i akcesoria
Przewody wysokonapięciowe i akcesoria
Przewody wysokonapięciowe
Osprzęt do przewodów
Uchwyty do przewodów
Drążki i wsporniki izolowane
Drążki izolowane
Uchwyty i złącza
Wspornik izolowany
Pozostałe wyroby
O nasDo pobraniaBaza wiedzyZapytajKontaktAH Hardt CAD
Blog/

Dlaczego piorun uderza? Czynniki ryzyka, fakty i mity

Pioruny fascynują i przerażają jednocześnie, a wokół nich narosło wiele mitów. Z niniejszego wpisu dowiesz się, co tak naprawdę przyciąga te potężne wyładowania.

Dlaczego piorun uderza w ziemię?

Aby lepiej zrozumieć istotę tego, co właściwie przyciąga pioruny, warto wstępnie i pokrótce wyjaśnić, w jaki sposób generowane jest to bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne. Rodzi się ono wewnątrz chmury burzowej, gdzie ścierają się ze sobą drobinki lodu i krople wody, a także wieje silny wiatr. W takich warunkach cząsteczki te mocno o siebie trą, a chmura coraz bardziej się elektryzuje. W końcu pod wpływem tego tarcia różnica potencjałów elektrycznych między chmurą a ziemią staje się tak duża, że dochodzi do wyładowania elektrostatycznego.

Czytaj też: Jak powstają pioruny i jak się przed nimi chronić?

To nie koniec. Chmura musi gdzieś rozładować nagromadzone napięcie i szuka ku temu najprostszego i najszybszego sposobu. Idealnym „celem” jest dla niej ziemia – przewodnik o ogromnej powierzchni, gdzie może zostać rozproszony nadmiar energii elektrycznej. Jeśli pomiędzy chmurą a ziemią pojawią się jednak jakieś obiekty, na których ta pierwsza może wcześniej rozładować nadmiar nagromadzonych ładunków, to są one lepszym, bo szybszym do osiągnięcia celem. To dlatego pioruny często uderzają w drzewa, wieże czy wysokie budynki.

Uderzenie pioruna

Na podstawie powyższych informacji można wywnioskować, że pioruny uderzają  najczęściej w  obiekty, które, po pierwsze, wystają ponad otoczenie, a po drugie charakteryzują się dobrą przewodnością elektryczną. Najlepszym celem dla wyładowania będą zatem wysokie metalowe konstrukcje. Warto jednak wiedzieć, że prawdopodobieństwo uderzenia pioruna obok wysokości i przewodności elektrycznej zwiększają również takie czynniki jak wilgotność (zarówno w powietrzu, jak i w gruncie czy obiekcie), geometria terenu (np. obiekty na wzgórzach czy w górach są bardziej podatne na uderzenie pioruna) oraz izolacja geograficzna (otwarta przestrzeń jest pod tym względem bardziej niebezpieczna).

Powyższe tłumaczy, dlaczego pioruny często uderzają np. w drzewa, skoro drewno samo w sobie nie jest dobrym przewodnikiem elektrycznym. Powodów jest kilka:

  • Drzewa są zwykle wysokie;
  • Zawierają dużo wody, zwłaszcza w okresie wegetacyjnym (wysoka wilgotność);
  • Sok drzewny składający się nie tylko z wody, ale i minerałów, również przewodzi prąd.

Jeśli drzewo dodatkowo znajduje się na terenie otwartym i/lub wysoko położonym, to jest wysoce prawdopodobne, że podczas burzy uderzy w nie piorun.

Czy piorunochron ściąga pioruny?

Instalacja odgromowa, zwana potocznie piorunochronem, to system zaprojektowany tak, by chronić budynki przed bezpośrednimi uderzeniami piorunów. Nie ściąga on piorunów, lecz przejmuje energię z wyładowania, by bezpiecznie odprowadzić nadmiar ładunków elektrycznych do ziemi. Jego obecność nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna w dom, ale minimalizuje związane z tym ryzyko i konsekwencje.

Warto zrozumieć, że pioruny są przyciągane przede wszystkim przez różnicę potencjałów elektrycznych między chmurą a ziemią oraz przez obiekty wystające ponad swoje otoczenie. Piorunochron nie zwiększa tej różnicy potencjałów ani nie wprowadza dodatkowych czynników, które mogłyby znacząco zwiększyć ryzyko uderzenia pioruna. Jest on narzędziem ochronnym, a nie „magnesem” na pioruny.

Co przyciąga pioruny? Fakty i mity

W tej sekcji przyjrzymy się kilku powszechnym przekonaniom dotyczącym tego, co przyciąga pioruny. Postaramy się oddzielić fakty od mitów.

Mit 1: Metalowe obiekty zawsze przyciągają pioruny.

To prawda, że metal jest dobrym przewodnikiem elektrycznym, co czyni go potencjalnym celem wyładowań atmosferycznych. Nie jest to jednak czynnik decydujący o uderzeniu pioruna. Metalowe obiekty nie będą bardziej narażone na uderzenie pioruna, niż inne przedmioty. Większe znaczenie mają w tym kontekście wysokość czy izolacja geograficzna.

Mit 2: Domy z instalacją odgromową są bardziej narażone na uderzenie pioruna.

Jak już wyjaśnialiśmy, obecność piorunochronu nie zwiększa prawdopodobieństwa uderzenia pioruna w budynek. Wręcz przeciwnie – ma na celu ochronę budynku, odprowadzając energię pioruna do ziemi, jeśli ten uderzy w konstrukcję. Posiadanie takiego systemu jest zresztą – zgodnie z polskim prawem budowlanym – obowiązkowe dla każdego budynku.

Fakt 1: Wysokie, samotnie stojące obiekty są bardziej narażone na uderzenie pioruna.

Tak – pioruny często uderzają w obiekty wysokie, „samotne” i znajdujące się w na wzniesieniach. Takie budynki wymagają najwyższego stopnia ochrony odgromowej.

Fakt 2: Pioruny mogą uderzyć w to samo miejsce więcej, niż raz.

Istnieje popularny mit, że piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce. W rzeczywistości wysokie budynki, takie jak wieżowce czy maszty radiowe, mogą być wielokrotnie trafiane przez pioruny podczas jednej burzy. Przykładem jest Empire State Building w Nowym Jorku, w który piorun uderza średnio 25 razy rocznie.

Mit 3: Używanie telefonu komórkowego na zewnątrz podczas burzy przyciąga pioruny.

Nie ma dowodów potwierdzających to przekonanie. Pioruny są przyciągane przez duże, metalowe obiekty i wyższe konstrukcje, a nie przez urządzenia elektroniczne trzymane w rękach. Jednak w czasie burzy zaleca się pozostać w bezpiecznym miejscu, aby zminimalizować ryzyko, niezależnie od używania telefonu. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: 9 skutecznych sposobów, jak chronić się przed burzą, będąc w domu

Producent instalacji odgromowych.


W ofercie AH Hardt Systemy Odgromowe znajdują się złącza, uchwyty odgromowe, przewody odgromowe, prościarki, rury odgromowe, uziomy i elementy do uziemienia, maszty odgromowe, przewody wysokonąpięciowe oraz drążki i wsporniki izolowane.

Kontakt

AH Hardt sp.j.

Cholerzyn 215

32-060 Liszki

pn – pt: 8:00 – 16:00

tel: 12 658-66-77/88

handlowy@ah.com.pl

NIP: 6790168262.

KRS: 0000120755

REGON: 350114787

Numer konta:
27 8589 0006 0000 0017 2606 0002

IBAN:
PL16858900060000001726060006

AH Hardt

  • O nas
  • Do pobrania
  • Kontakt
  • Oferta
  • Baza wiedzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka sprzedaży



Media społecznościowe

Odwiedź nas na Facebooku Odwiedź nas na Instagramie

Jakość Certyfikowana przez Bureau Veritas


Rzetelna Firma


2025 AH Hardt Systemy odgromowe
Powered by
Start
Menu
Koszyk
Schowek
Zaloguj się