PL
  • ENG
  • Wszystkie kategorie
  • Złącza
  • Uchwyty odgromowe
  • Przewody odgromowe
  • Prościarki
  • Rury odgromowe
  • Uziomy i elementy do uziemienia
  • Maszty odgromowe
  • Przewody wysokonapięciowe i akcesoria
  • Drążki i wsporniki izolowane
  • Pozostałe wyroby
Zaloguj
Zarejestruj się
PL
  • ENG
Oferta
Złącza
Złącza krzyżowe
Złącza przelotowe
Złącza kontrolne
Złącza uniwersalne
Uchwyty odgromowe
Uchwyty szczytowe
Uchwyty gąsiorowe
Uchwyty kątowe
Uchwyty uniwersalne
Uchwyty na drut
Uchwyty na blachę
Uchwyty dachówkowe
Uchwyty proste
Uchwyty naciągowe
Kotwy
Uchwyty z metalową podstawą
Uchwyty betonowe w tworzywie
Uchwyty naciągowe rzymskie
Uchwyty uniwersalne na rurę
Uchwyty z tworzywa
Przewody odgromowe
Przewody okrągłe
Przewody płaskie
Prościarki
Prościarki na napędem ręcznym
Prościarki na napędem elektrycznym
Rury odgromowe
Rury odgromowe i akcesoria
Uziomy i elementy do uziemienia
Uziomy
Groty, pobijaki, przyłącza
Złącza uziomowe
Elementy montowane do zbrojenia budynku
Uchwyty do bednarki
Skrzynki kontrolne
Połączenia wyrównawcze
Maszty odgromowe
Maszty wolnostojące
Maszty wolnostojące do zwodów podwyższonych
Maszty wolnostojące izolowane do zwodów odsuniętych
Maszty wolnostojące izolowane do przewodu wysokonapięciowego
Maszty mocowane do ściany
Maszty na fundamencie betonowym
Mocowanie do masztów odgromowych i akcesoria
Przewody wysokonapięciowe i akcesoria
Przewody wysokonapięciowe
Osprzęt do przewodów
Uchwyty do przewodów
Drążki i wsporniki izolowane
Drążki izolowane
Uchwyty i złącza
Wspornik izolowany
Pozostałe wyroby
O nasDo pobraniaBaza wiedzyZapytajKontaktAH Hardt CAD
Blog/

Jakie są rodzaje piorunów? Krótki przegląd

Piorun piorunowi nierówny. Choć to fascynujące, a jednocześnie ekstremalnie niebezpieczne zjawisko dla wielu z nas wydaje się jednolite, to warto wiedzieć, że podczas burzy występuje kilka różnych rodzajów wyładowań atmosferycznych. Niektóre potencjalnie zagrażają budynkom mieszkalnym oraz jego użytkownikom, dlatego każdy obiekt budowlany musi być wyposażony w piorunochron. W niniejszym wpisie wyjaśniajmy, jakie są rodzaje piorunów podczas burzy oraz które z nich realnie zagrażają naszemu bezpieczeństwu.

Jak powstaje piorun?

Piorun to towarzyszące burzom, bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze, którego pokłosiem są błyskawice (zjawisko świetlne) oraz grzmoty (zjawisko akustyczne). Powstaje wewnątrz chmur burzowych, gdzie pod wpływem silnego wiatru ścierają się ze sobą krople wody oraz drobinki lodu. O ekstremalnej sile rażenia świadczy choćby fakt, że jego temperatura może osiągać nawet 30 tys. stopni Celsjusza, a więc około 6x więcej, niż temperatura powierzchni słońca.

Więcej na ten genezy tego zjawiska pisaliśmy tutaj: Jak powstają pioruny i jak się przed nimi chronić? Warto jednak pamiętać, że piorun dąży do rozładowania nagromadzonej energii, szukając najkrótszej drogi do powierzchni, gdzie rozproszony zostanie jego potężny ładunek elektryczny. Najczęściej jest do ziemia, jednak idealnym celem dla pioruna są również obiekty powyżej jej poziomu – drzewa, słupy energetyczne lub wreszcie obiekty mieszkalne. Skutki uderzenia pioruna w budynek nieposiadający skutecznej ochrony są niekiedy katastrofalne, dlatego – zgodnie z obowiązującymi normami oraz przepisami budowlanymi – każdy taki obiekt powinien posiadać instalację odgromową.

Rodzaje piorunów podczas burzy

Droga, jaką przebywa piorun, by rozładować nagromadzoną energię, jest jednym z kryterium podziału tego zjawiska. Na tej podstawie wyróżnia się:

Pioruny wewnątrzchmurowe (IC, ang. intra-cloud)

Powstają w obrębie tej samej chmury burzowej. Występują, gdy napięcie między różnymi częściami tej samej chmury osiąga poziom krytyczny, co prowadzi do wyładowania elektrycznego wewnątrz chmury. Te wyładowania są najczęściej obserwowane jako błyski świetlne bez towarzyszącego grzmotu, ponieważ są zazwyczaj zbyt odległe, by dźwięk dotarł do obserwatora na ziemi. Mogą one być bardzo intensywne, ale nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla powierzchni ziemi, ponieważ nie uderzają w obiekty znajdujące się na ziemi.

Międzychmurowe (CC, ang. cloud-to-cloud)

Uderzają między dwiema chmurami burzowymi. Powstają, gdy napięcie między różnymi chmurami burzowymi osiąga poziom, który pozwala na przeskok wyładowania elektrycznego z jednej chmury do drugiej. Są one mniej powszechne niż pioruny wewnątrzchmurowe, ale również widoczne jako intensywne błyski na niebie. Ponieważ nie uderzają w powierzchnię ziemi, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla budynków, drzew czy ludzi.

Wyładowania chmura-ziemia (CG, ang. cloud-to-ground)

Najczęściej kojarzone z burzą pioruny, które uderzają w ziemię. Powstają, gdy napięcie między chmurą burzową a ziemią jest wystarczająco wysokie, by doszło do wyładowania elektrycznego. Te wyładowania mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ uderzają w budynki, drzewa, pojazdy, a także ludzi i zwierzęta, powodując poważne uszkodzenia, pożary oraz śmiertelne porażenia prądem. Czasami wyładowania mogą również zachodzić w przeciwnym kierunku, czyli od ziemi do chmury, co jest rzadszym, ale również niebezpiecznym zjawiskiem.

Kształt a rodzaj pioruna

Kryterium podziału może być również kształt pioruna i na tej podstawie wyróżnia się:

  • Pioruny liniowe: najczęściej spotykane rodzaje piorunów, tworzące rozgałęzienie świetlne, którego długość może sięgać nawet kilkudziesięciu kilometrów. Linie pioruna odpowiadają drodze przemieszczania się ładunków elektrycznych.
  • Pioruny paciorkowe (lub: łańcuszkowe): spotykane bardzo rzadko; tworzą przerywaną linię, która powstaje po wyładowaniu liniowym.
  • Pioruny kuliste: rzadko spotykane i tajemnicze zjawisko atmosferyczne, które pojawia się w postaci jasnej, świecącej kuli unoszącej się w powietrzu. Kula ta może mieć różne rozmiary, zazwyczaj od kilku centymetrów do nawet kilku metrów średnicy, unosić się w powietrzu, a nawet przenikać przez okna czy inne przeszkody.

Podsumowanie

Pioruny to zjawisko fascynujące, ale i ekstremalnie niebezpieczne, ponieważ każde tego rodzaju wyładowanie dąży do tego, by jak najszybciej rozładować nagromadzoną energię. W tym celu wybiera drogą między chmurą a ziemią – przewodniku o ogromnej powierzchni i przeciwnym ładunku elektrycznym. Piorun, aby skrócić sobie drogę do rozładowania prądu, niekiedy wybiera jednak krótszą drogę, uderzając w obiekty ponad ziemią, np. wysokie drzewa albo budynku. Na szczęście te drugie można skutecznie chronić dzięki instalacjom odgromowym.

Jako doświadczony producent takich systemów, świadczymy kompleksowe usługi w ich zakresie – od wysokiej jakości produktów, po rzetelny projekt oraz wykonanie. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego asortymentu i fachowego doradztwa – jesteśmy do dyspozycji.

Producent instalacji odgromowych.


W ofercie AH Hardt Systemy Odgromowe znajdują się złącza, uchwyty odgromowe, przewody odgromowe, prościarki, rury odgromowe, uziomy i elementy do uziemienia, maszty odgromowe, przewody wysokonąpięciowe oraz drążki i wsporniki izolowane.

Kontakt

AH Hardt sp.j.

Cholerzyn 215

32-060 Liszki

pn – pt: 8:00 – 16:00

tel: 12 658-66-77/88

handlowy@ah.com.pl

NIP: 6790168262.

KRS: 0000120755

REGON: 350114787

Numer konta:
27 8589 0006 0000 0017 2606 0002

IBAN:
PL16858900060000001726060006

AH Hardt

  • O nas
  • Do pobrania
  • Kontakt
  • Oferta
  • Baza wiedzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka sprzedaży



Media społecznościowe

Odwiedź nas na Facebooku Odwiedź nas na Instagramie

Jakość Certyfikowana przez Bureau Veritas


Rzetelna Firma


2025 AH Hardt Systemy odgromowe
Powered by
Start
Menu
Koszyk
Schowek
Zaloguj się